Rozdíl mezi lodičkami a kozačkami zná každý, kdo už alespoň jednou navštívil prodejnu obuvi. Umíte však na první pohled rozeznat oxfordky od kozaček typu chelsea? Nebo baleríny od mokasín? Náš velký průvodce botami vás provede mnoha druhy bot, takže ve světě obuvi se už nikdy neztratíte.
Oxfordky
Pokud se vám název oxfordky okamžitě spojuje s Oxfordskou univerzitou, jste na správné stopě – právě podle ní dostaly tyto klasické boty své pojmenování. Poprvé se objevily v Irsku a Skotsku a původně se jmenovaly balmoralky po zámku Balmoral v srdci Skotské Vysočiny. Později je však přejmenovali a dnes je známe pod „novým“ názvem. Oxfordky jsou jedny z nejběžnějších bot, které patří jak do pánského, tak i do dámského šatníku. Je to klasika – polobotky s uzavřeným šněrováním, kdysi vyráběné výhradně z kůže a zejména v černé barvě.
Dnes je už najdete i v jiných barvách, ale klasikou stále zůstává černá a hnědá. Mohou být ozdobeny různými děrovanými vzory, podrážka může být masivnější a namísto běžných tkaniček je mohou zdobit například stužky. Oxfordky jsou zároveň jedny z nejuniverzálnějších bot, protože je dokážete zkombinovat s kostýmem, džíny, šaty i sukní a skvěle doplní romantický, formální i steampunkový outfit.
Chelsea
Holínky chelsea jsou úzké kotníkové boty s elastickým pasem po bocích a poutkem v zadní části holínky, které umožňuje pohodlné obutí. Historie těchto bot sahá až do viktoriánské éry, kdy je nosili muži i ženy. První pár této obuvi vytvořil dvorní obuvník královny Viktorie J. Sparks-Hall, který tvrdil, že královna tyto kozačky nosila dennodenně.
V současnosti nosí chelsea holínky celý svět zejména během deštivého podzimu, ale také v zimě a na jaře. Podobně jako oxfordky, i chelsea holínky se vyrábějí hlavně v černé a hnědé, přičemž jde o střih obuvi, který obvykle nezdobí žádné nášivky ani potisk. Pohodlnou společnost vám budou dělat ve městě, ale i během lehké procházky lesem.
Espadrilky
Z kouzelného (a trochu deštivého) Britského království se přesuneme do slunečného, temperamentního Španělska. Právě tam se zrodily stále populárnější espadrilky – letní obuv na rovné podrážce nebo platformě nejčastěji vyrobená z kombinace vzdušné tkaniny a provazu z trávy esparto.
Právě podrážka z esparta je poznávacím znakem espadrilek, odkud pochází i pojmenování této obuvi. V katalánštině se tato tráva nazývá espardenya a nejčastěji se používá k výrobě lan a košíků. Espadrilky, původně obuv sedláků, zpopularizoval Picasso, Salvador Dalí, ale i americký prezident John F. Kennedy či módní návrhář Yves Saint Laurent.
Mokasíny
Elegantní boty s názvem mokasíny ve své původní podobě nosili Indiáni a vzhledem se odlišovaly od mokasín, jak je známe dnes. Byly vyráběny ze zvířecích kůží a zdobené množstvím třásní a pestrými výšivkami. Dnes jsou mokasíny zejména jednoduché, ozdobené maximálně kovovými přezkami a výrazným prošíváním po stranách, typický je pro ně hranatější střih a nízký podpatek.
Po objevení Ameriky se mokasíny dostaly i do Evropy, kde se jejich využití rozšířilo na několik oblastí. Zatímco v Americe je Indiáni nosili během lovu, v Evropě si je oblíbili zejména farmáři, ale později se z nich stal trend přehlídkových mol a mokasíny ovládly společenský svět. I v současnosti se s nimi můžeme setkat na různých společenských akcích, avšak pohodlné, měkoučké mokasíny jsou jako stvořené i na každodenní nošení.
Baleríny
Baleríny patří mezi „novější“ druh obuvi – první pár na běžné nošení v dnešní podobě totiž vznikl až v roce 1956. Na žádost herečky Brigitte Bardot první baleríny navrhla Rose Repetto, matka malého tanečníka, který toužil po pohodlnějších tanečních botách. Brigitte se do nich na první pohled zamilovala a poprosila Rose o lakované, červené baleríny s drobnou mašličkou a na opravdu nízkém podpatku.
Baleríny jak je známe dnes, tedy vůbec nebyly určeny na tanec a na rozdíl od baletních špiček jsou velmi pohodlné a dokážete v nich kráčet celý den bez jediného otlaku. Tato městská obuv, která nás světem módy provází již přes 60 let, se hodí k elegantním, ale i ležérním outfitům a mnoho nevěst baleríny dokonce upřednostňuje před lodičkami.
Wellingtonky
Nebo jednoduše gumáky či holínky do deště. V Británii jsou však známé pod názvem Wellington boots, protože je velmi často a rád nosil právě Arthur Wellesley, 1. vévoda z Wellingtonu. Na začátku 19. století se wellingtonky staly znakem praktické obuvi aristokratů a střední třídy. Stejně jako dnes, i v minulosti šlo o gumové, nepromokavé holínky určené zejména do deště a bláta.
Původně šlo o holínky, které končily těsně pod koleny, ale v současnosti jsou gumáky i nižší, dokonce kotníkové. Světově nejznámější značkou, která se specializuje na výrobu holínek, je skotská značka Hunter. Jeden pár kvalitních wellingtoniek této prestižní značky vás vyjde na 130 €.
Combat boty
Z lehké obuvi se přesouváme do kategorie, která neučaruje každému, ale má své příznivce po celém světě, a ti na ni nedají dopustit. Řeč je o botách s názvem combat. Tato outdoorová masivní obuv je stále více oblíbená zejména mezi mladými, ale svůj původ má ve vojenských botách.
Holínky typu combat se vyznačují silnou, odolnou podrážkou a šněrováním a majiteli poskytují ochranu chodidel a kotníků i v drsném prostředí, ale i dostatek pohodlí, protože byly navrženy na dlouhé nošení. Běžní smrtelníci combaty nevyužívají v boji, ale nosí je zejména během deště a sněhu a nejsou pouze výsadou mužů – stále častěji se objevují i v šatnících žen.