Podzim nemusí být pouze pochmurným melancholickým obdobím, právě naopak. Objevte jeho kouzlo i díky chutným receptům z dýně, kterých se nebudete umět vzdát. Nám se už nyní sbíhají sliny při pomyšlení na nadýchané dýňové lívance či typickou dýňovou polévku. Podlehněte i vy kouzlu a chuti dýně.
Máte ještě z dětství představu, že oranžové jídlo vytvořené z dýně nemůže být ani náhodou chutné? Vyzkoušejte alespoň jeden z následujících receptů a okamžitě změníte názor. Nezaměnitelná chuť dýně a vůně šířící se po celém domě si vás okamžitě podmaní a vy nebudete chtít, aby toto kouzelné roční období skončilo.
Tradiční polévka z pečené dýně
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ingredience
- 1 dýně (máselná nebo hokkaido)
- 3 větší mrkve
- 1 cibule
- 1 PL olivového oleje
- ½ lžičky soli
- ¼ lžičky pepře
- ¼ šálku vody
- 2 lžíce másla
- 3 stroužky česneku
- 3 šálky zeleninového vývaru
- pepř a sůl na dochucení
Postup
Jako první si předehřejte troubu na 180–200 °C. Dýni ostrým nožem opatrně rozkrojte napůl a vyjměte semínka. Očistěte mrkev a rozdělte ji na třetiny, podobně očistěte i cibuli a rovněž ji rozdělte na přibližně 8 částí. Takto očištěné a nakrájené ingredience dejte na plech vyložený papírem na pečení, pokapejte olejem, osolte a opepřete a dýni polijte vodou. Voda se bude během pečení vypařovat a dýně zůstane krásně měkká. Pečte ve vyhřáté troubě při 180 °C přibližně 45–50 minut.
Ve středně velkém hrnci rozpusťte 2 lžíce másla, po chvíli přidejte očištěný a rozmačkaný česnek a nechte ho chvíli na jemném plamenu smažit. Nakonec přidejte zeleninový vývar a nechte vařit. Upečenou dýni nakrájejte na menší kousky nebo vydlabejte lžící a spolu s mrkví a cibulí přidejte k vývaru. Celou směs opatrně rozmixujte, dokud nebude konzistence krémová. Polévku ještě chvíli takto rozmixovanou nechte vařit a podle potřeby přidejte sůl či pepř. Hotovou dýňovou polévku můžete před podáváním ozdobit smetanou, dýňovými semínky a křupavými krutony.
Veganské dýňové lívance
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ingredience
- 1 PL mletých lněných semínek nebo lněné mouky
- 3 PL vlažné vody
- 180 g polohrubé mouky
- 2 PL třtinového cukru
- 2 lžičky kypřicího prášku
- 1 vrchovatá lžička skořice
- ¼ lžičky soli
- ¼ šálku dýňového pyré
- šálek mandlového mléka
- 2 PL rozpuštěného kokosového oleje + trochu oleje na smažení
- 1 a ½ lžičky vanilkového extraktu nebo pasty
Postup
V menší misce smíchejte lněná semínka s vodou a nechte asi 5 minut odstát. Hmota bude lepkavá a nahradí vajíčka. Ve větší misce smíchejte všechny suché ingredience a potom přidejte i ty "mokré". Pokud bude směs příliš tuhá, přidejte ještě trochu mandlového mléka. Rozpálenou pánev potřete trochou kokosového oleje a můžete smažit. Naberte si jednu středně velkou naběračku směsi a opatrně vylijte na pánev. Lívance by měly být tlustší než palačinky, ale zároveň menší. Opékejte je cca 2 minuty z každé strany na středním plameni, který můžete popřípadě snížit. Hotové lívance podávejte s veganským bílým jogurtem, nasekanými ořechy a samozřejmě javorovým sirupem.
Jednoduchá dýňová pomazánka s kořením
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ingredience
- 400 g dýňového pyré
- ⅓ šálku jablečného moštu
- ½ šálku javorového sirupu
- 1 PL vanilkové pasty
- 1 PL dýňového koření (můžete použít i perníkové)
- 1 lžičku skořice
- ½ lžičky soli
Postup
Příprava této chutné dýňové pomazánky je velmi jednoduchá. Všechny suroviny dejte spolu do hrnce a vařte na středním plamenu. Sem tam budoucí "máslo" promíchejte a setřete ze stěn hrnce, aby se nepřipálilo. Pomazánka se bude vařit přibližně 20–30 minut, dokud nebude tužší, ale stále roztíratelná. Hotovou směs ochutnejte a podle potřeby dochuťte. Odstavte z plamene a nechte vychladnout – během toho bude máslo stále tužší a tužší. Hotovou pomazánku můžete skladovat v lednici přibližně 1 měsíc a v mrazničce až 3 měsíce. Je výborná jako náhrada másla na topinky, ale určitě se nevyhnete tomu, abyste si ji pokaždé nabrali na lžičku.
Nepečené veganské dýňové kuličky
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ingredience
- 1 šálek dýňového pyré
- ¼ šálku javorového sirupu
- ½ lžičky vanilkové pasty
- ¼ lžičky soli
- 1 lžička dýňového koření (směs skořice, muškátového oříšku a mletého zázvoru)
- ½ šálku mandlové mouky
- 3 PL kokosové mouky
- 2 PL kokosového cukru
- 1 lžičku skořice
Postup
Na pánvi zahřejte dýňové pyré s javorovým sirupem, přidejte sůl a dýňové koření. Na středně velkém plamenu vařte asi 8 minut, dokud se hmota nespojí a přidejte vanilkovou pastu. Směs nechte vychladnout a pak ji přimíchejte k mandlové a kokosové mouce. Těsto nechte asi 10 minut odpočívat, pak znovu promíchejte. V případě, že je směs příliš lepkavá, přidejte ještě trochu mandlové mouky. V dlaních si z těsta zformujte kuličky a ty pak vyválejte ve směsi kokosového cukru a skořice. Dokonalý podzimní dezert je na světě!
Je více než jisté, že po vyzkoušení těchto receptů si ani vy nebudete umět představit podzim bez dýně. Tento velký oranžový zázrak už dávno nepatří jen do zahrad či domů jako dekorace. Její nové místo je natrvalo v kuchyni!